خانه /

صدور و ارسال صورتحساب الکترونیک اصلاحی - برگشتی و ابطالی، آموزش

صدور و ارسال صورتحساب الکترونیک اصلاحی - برگشتی و ابطالی، آموزشتصویر
تاریخ نگارش : 1402/12/11 توسط : تیم سامانه لیمو

 بعد از ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی (موفق)  و دریافت کد 22 رقمی، امکان ویرایش و حذف آن وجود ندارد. در واقع لازم است خریدار آن را ابطال کرده و صورتحساب جدید صادر و ارسال کند و یا بعد از واکنش خریدار، صورتحساب اصلاحی و برگشت از فروش ارسال کنید. موارد قابل ویرایش در صورتحساب های ارسالی را در ادامه بخوانید. بطور خلاصه نکات مربوط به صدور و ارسال صورتحساب اصلاحی، برگشت از فروش و یا ابطالی شامل موارد زیر است :

صورتحساب ارسال شده را نمی توانید حذف یا ویرایش کنید. باید یک صورتحساب جدید با عنوان های ابطالی، اصلاحی و یا برگشت از فروش ایجاد و ارسال کنید.

کد مرجع که همان شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب است را در صورتحساب جدید قرار دهید. این مورد اگر در سایت لیمو ایجاد شده باشد به صورت خودکار اضافه میشود.

سریال داخلی صورتحساب به صورت خودکار تولید میشود از تغییر آن خودداری کنید.

در زمان صدورو ارسال صورتحساب اصلاحی تاریخ را نمی توانید به قبل تر ببرید. اما تاریخ بعد ایرادی ندارد.

وقتی صورتحساب اصلاحی می زنید می توانید مبلغ و تاریخ رو جلوتر ببرید و قبلی که اصلی بوده باطل می شود. همچنین در محاسبات کارپوشه نمیادمبالغ اصلی، اصلاحی، برگشت از فروش محاسبه می شود.

صدور ارسال صورتحساب اصلاحی و برگشت از فروش، صورتحساب مرجع رو باطل می کند و خودشان اصلی بحساب می آیند.

نکات صدور و ارسال صورتحساب اصلاحی در سامانه مودیان

در گذشته صورتحساب اصلاحی مرسوم نبود و معمولاً فاکتور قبلی ابطال و فاکتور جدید صادر می شده است. یکی از دلایل آن این بود که امکان اصلاح در فاکتورهای چاپی وجود نداشت، شما فاکتور را باطل و صورتحساب جدید تولید می کردید. بعد از الکترونیکی شدن صورتحساب ها و امکان ردیابی صورتحساب ها از طریق شماره انحصاری مالیاتی آن ها، امکان صورتحساب اصلاحی نیز فراهم شده است. شما نمی توانید همه موارد را اصلاح کنید. این موارد به غیر از اقلام اطلاعاتی اصلی مربوط به خریدار شامل:

و همچنین اطلاعات مربوط به قلم کالا یا خدمت شامل:

است. تعداد و مبلغ قابل ویرایش است. در این صورت مؤدی باید صورتحساب جدید که حاوی شماره منحصر بفرد مالیاتی صورتحساب مرجع است را صادر و به سامانه مودیان ارسال نماید. در صورتحساب اصلاحی، کلیه اطلاعات صورتحساب الکترونیکی مرجع (همان فاکتوری که می خواهید اصلاحش کنید) به همراه اصلاحات آن درج می گردد. این صورتحساب در صورتی که از نوع اول باشد، همانند صورتحساب اصلی نیازمند تایید خریدار بوده و در غیر این صورت نیازی به تایید ندارد.

نکات صورتحساب ابطالی در سامانه مودیان

در سامانه مالیاتی این امکان وجود ندارد که پس از تایید صورتحساب فروش و صورتحساب اصلاحی، مؤدی بتواند آن را حذف کند. اگر بنا به دلیلی مؤدی بخواهد صورتحسابی را حذف کند، باید آن را ابطال نماید. مواردی که باعث می شود نیاز شود تا صورتحساب اصلی یا صورتحساب اصلاحی را ابطال کرد، می تواند شامل اقلام اطلاعاتی اصلی مربوط به خریدار مانند:

باشد و بر اساس اسناد و مدارک مثبته عدم تحقق معامله احراز گردد، فروشنده نسبت به صدور صورتحساب الکترونیکی ابطالی حاوی شماره منحصر بفرد مالیاتی صورتحساب مرجع و ارسال آن به سامانه مودیان اقدام می نماید. در صورت انجام این مراحل توسط مودی مالیاتی صورتحساب الکترونیکی مرجع در سامانه مودیان، ابطالی محسوب می گردد.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد پس از ابطال صورتحساب الکترونیکی، امکان صدور صورتحساب اصلاحی برای آن صورتحساب وجود نداردشرط ابطال صورتحساب الکترونیکی، عدم استفاده از آن در امور تجاری و پرونده مالیاتی می باشد.

نکات صورتحساب برگشت از فروش در سامانه مودیان

چنانچه پس از صدور صورتحساب الکترونیکی، بخشی از موضوع معامله، کالا یا خدمت (از طرف خریدار) برگشت داده شود، فروشنده نسبت به صدور صورتحساب الکترونیکی برگشتی اقدام می نماید. صورتحساب برگشت از فروش، برای صورتحساب های اصلی و اصلاحی قابل صدور می باشد.
لازم به ذکر است مؤدیان مالیاتی باید طی مدت 30 روز از تاریخ درج صورتحساب الکترونیکی به کارپوشه خودشان مراجعه و نسبت به اعلام پذیرش یا عدم پذیرش این صورتحساب ها اقدام کنند. در غیر این صورت بعد از زمان مذکور تأیید سیستمی خواهد شد و بمنزله تایید می باشد.

ایجاد صورتحساب اصلاحی، ابطالی و برگشت از فروش در سامانه لیمو  Limotx.ir

برای ارسال صورتحساب اصلاحی، ابطالی و برگشت از فروش در نرم افزار واسط مالیاتی سامانه لیمو  لازم است، شناسه منحصر بفرد مالیاتی صورتحسابی که در نظر دارید داشته باشید.

ثبت صورتحساب جدید می کنید. فیلدهای صورتحساب را تکمیل کنید. موضوع صورتحساب را اصلاحی، ابطالی و یا برگشت از فروش بسته به نیاز انتخاب کنید.

در بخش شماره منحصر به فرد مالیاتی مرجع، کد 22 رقمی فاکتور مد نظر را قرار دهید. در آپدیت آخر شما می توانید با فشردن آیکن برای ابطالی یا اصلاحی، فاکتور مورد نظر را به راحتی ابطال کنید. یک صورتحساب ابطالی از آن فاکتور باز شده و این اطلاعات درون آن قرار دارد. فقط کافیست آن را پر کرده  و ارسال کنید.

 

شناسه کالا، قیمت و باقی موارد را مانند فاکتور مرجع کامل کنید. در نظر داشته باشید برای صورتحساب ابطالی موارد شماره منحصر به فرد مالیاتی، شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب مرجع، تاریخ و زمان صدور صورتحساب (میلادی)، شماره اقتصادی فروشنده اجباری هستند.
اما برای صورتحساب اصلاحی و برگشت از فروش شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب مرجع، به علاوه کلیه اقلام اطلاعاتی صورتحساب مرجع اجباری است. توجه کنید که موارد:

قابل ویرایش نیستند.

بعد از بررسی اطلاعات به سامانه مودیان ارسال کنید.

سامانه لیمو ، نرم افزار واسط مالیاتی شما برای صدور و ارسل صورتخحساب نوع اول ودوم به سامانه مودیان همواره طبق تغییرات سازمان مالیات کشور است. با توجه به تعداد صورتحساب های خود می توانید پلن دایمی و یا بسته های تعدادی را انتخاب کنید.

قیمت  سامانه صدور و ارسل صورتخحساب نوع اول ودوم لیمو بسیار ارزان است و با پشتیبانی سریع و در دسترس به شما به روز ترین خدمات را ارائه می دهد.

حسابداران گرامی، برای ثبت شرکت و اشخاص حقوقی در سامانه لیمو  محدودیتی ندارید. می توانید چند شرکت را بصورت مجزا ایجاد کرده و ارسال صورتحساب های آن ها را به عهده بگیرید.

مدیران و اشخاص حقیقی گرامی، خودتان به راحتی صورتحساب ها را ارسال کنید و از آن ها فایل pdf و پرینت تهیه کنید.

آموزش امکانات بیشتر در سامانه لیمو  را در ویدئو مشاهده کنید.

صدور و ارسال صورتحساب ابطالی و اصلاحی در سامانه لیمو

برای ایجاد صورتحساب اصلاحی، ابطالی و برگشت از فروش در سامانه لیمو  می توانید از لیست صورتحساب، عملیات در صورتحساب، از بخش مورد نظر آن اقدام کنید.

صورتحساب ابطالی

با فشردن بخش ابطالی، یک صورتحساب جدید با شماره مرجع صورتحساب اصلی به همراه سریال جدیدی که تعریف کرده بوده اید برای شما ساخته می شود.

همانطور که می دانید برای ابطال یک صورتحساب باید تمامی اطلاعات با فاکتور اصلی مطابق بوده و شماره صورتحساب غیر، شماره 22 رقمی مرجع و تاریخی بعد از آن باشد. در این حالت ساخت صورتحساب مشابه زمانبر و احتمال خطا دارد. در سامانه لیمو  با فشردن یک دکمه این عملیات انجام شده و تنها لازم است آن را به سامانه مودیان ارسال کنید.

صورتحساب اصلاحی و برگشت از فروش

می دانید که مواردی مانند مبلغ و نوع تسویه قابل اصلاح است برای اینکار ساخت فرم مشابه و اطلاعات فاکتور مرجع باید شبیه هم باشند. در سامانه لیمو  با فشردن یک آیکن می توانید فاکتور اصلاحی را بسازید و فقط بخش های مورد نظر را اصلاح کنید.

استعلام شماره مالیاتی در صورتحساب

در صورت در انتظار ماندن فاکتور صبر کنید و با استعلام، از وضعیت صورتحساب خود آگاه شوید. همچنین همه بخش های فاکتور را چک کنید تا اشتباه نداشته باشید . تا زمان دریافت جواب استعلام از سامانه از ارسال دوباره و یا تغییر در فاکتور اکیدا خودداری نمایید

سوالات متداول مربوط به صورتحساب اصلاحی، ابطالی و برگشت از فروش

من یک فاکتور فروش ارسال کردم به سامانه مودیان و باید اصلاح بشه. با هماهنگی مشتری رد صورتحساب انجام شده. چطور و از کجا میتوانیم صورتحساب رو اصلاح کنم؟

شما واکنش را دریافت کردید. حالا نیاز است شناسه مالیاتی فاکتور را در بخش شماره مرجع وارد کرده و صورتحساب را دوباره با تغییرات ایجاد کنید. سریال صورتحساب را خالی و سریال صورتحساب غیر را عددی جدید وارد کنید. ارسال به سامانه را انجام دهید.

کدام صورتحساب الکترونیکی از نظر سازمان امور مالیاتی کشور معتبر محسوب می شود؟

صورتحساب الکترونیکی دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی که مطابق قواعد سازمان امور مالیاتی کشور صادر و به سامانه مودیان با موفقیت ارسال گردیده باشد، معتبر خواهد بود. در جلوی وضعیت ارسال باید موفق ثبت گردد.

آیا پس از ارسال صورتحساب الکترونیکی امکان ویرایش آن وجود دارد؟

خیر. مودی می تواند در صورت لزوم صورتحساب الکترونیکی اصلاحی/ ابطالی/ برگشت از فروش حسب مورد صادر نماید.

در صورت صدور صورتحساب الکترونیکی برگشت از فروش یا اصلاحی، امکان ابطال صورتحساب‏ الکترونیکی برگشتی یا اصلاحی وجود دارد؟

بله. صورتحساب الکترونیکی جدید مشمول قاعده صورتحساب الکترونیکی اصلی است و امکان اصلاح یا ابطال و صدور صورتحساب الکترونیکی برگشت از فروش وجود دارد.

اگر صورتحسابی دو یا چند بار برگشت از فروش زده شود، با چه راهکاری اطلاعات و شماره صورتحساب مرجع در آن ثبت می شود؟

در شرایطی که برای صورتحساب الکترونیکی اصلی، صورتحساب برگشت از فروش صادر شود، شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب اصلی را باید در صورتحساب برگشت از فروش به عنوان شماره صورتحساب مرجع ثبت نماید. اگر برای این صورتحساب ( برگشت از فروش) صورتحساب برگشت از فروش جدیدی صادر شود، از شماره آن به عنوان شماره منحصر به فرد مالیاتی مرجع در صورتحساب الکترونیکی جدید استفاده خواهد شد. لازم به ذکر است که از هر شماره مالیاتی مرجع تنها یک بار استفاده می شود.

آیا امکان اصلاح صورتحساب الکترونیکی ابطالی وجود دارد؟

خیر، امکان اصلاح صورتحساب های الکترونیکی ابطالی وجود ندارد.

در صورتحساب الکترونیکی ابطالی وارد کردن کدام یک از اقلام اطلاعاتی اجباری است؟

شماره منحصر به فرد مالیاتی (taxid)، شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب مرجع (irtaxid)، تاریخ و زمان صدور صورتحساب (میلادی) (indatim)، شماره اقتصادی فروشنده (TINS)

در صورتحساب های الکترونیکی اصلاحی/برگشت از فروش وارد کردن کدام یک از اقلام اطلاعاتی اجباری است؟

شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب مرجع (irtaxid) به علاوه کلیه اقلام اطلاعاتی صورتحساب مرجع.

بیشتر بخوانید:

صدور و  ارسال رایگان صورتحساب  الکترونیکی به سامانه مودیان بدون نرم افزار

 

دیدگاهی وجود ندارد، شما اولین دیدگاه را ایجاد کنید.

  • * توجه: دیدگاه ها بعد از تایید مدیر سایت نمایش داده میشوند.
  • * توجه: دیدگاه های حاوی توهین و الفاظ نامناسب تایید نمیشوند.
  • * توجه: فقط دیدگاه های فارسی تایید میشوند.


جدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب